Responsive Tasarım Nedir ?

Responsive Tasarım Nedir ?

Responsive web tasarım, Farklı tarayıcılarda görüntülenen bir web sitesinin, Masaüstü, mobil ve tablet cihazlardan da erişildiğinde site içerisinde bulunan resim, yazı ve diğer elementlerin siteye giriş yapılmış olan cihazın desteklediği ekran çözünürlüğüne göre yapısının bozulmadan şekillenip görüntülenmesi ile oluşur. Buradaki çözünürlük tipleri genel olarak Masaüstü, Notebook, Tablet ve Mobil versiyon olarak olacak şekilde 4 şekilde tasarlanmaktadır.

Responsive web siteleri görünürlükleri bakımından değişkenliği bakımından kullanıcının sitede daha rahat ve kolay dolaşmasını site okunabilirliğini arttırmaktadır.

Responsive web tasarımın gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte Google firması arama sonuçlarını iyileştirmek ve mobil kullanıcılarına sorun yaşamadan doğru sonuçlara ulaştırmak için responsive tasarım özellikli web sitelerini daha ön sıralarda yer almasını sağlayacak alt yapı düzenlemelerini yapmıştır. Bu nedenle günümüzde sadece web sitesinin olması google aramalarında başarı yakalamak için yeterli değildir. Bu nedenle Responsive Web Tasarım özellikli bir web sitesine sahip olmanız gerektiğini belirtmemiz gerekir.